10-lecie fundacji-STERYLIZACJE

10-lecie naszej Fundacji to świetna okazja do podsumowań. Dziś przybliżymy Wam nasze dotychczasowe działania obszar STERYLIZACJI . Od początku istnienia naszej Fundacji nie ustawaliśmy w propagowaniu idei KASTRACJI i STERYLIZACJI, które uważamy za najskuteczniejsze narzędzie w walce z ograniczaniem populacji zwierząt bezdomnych. I choć świadomość ludzi w tej kwestii jest coraz większa oraz popularniejsze stają się gminne programy sterylizacji – to jednak wiele jeszcze w tym temacie jest do zrobienia. Najgorsza jest sytuacja zwierząt bezdomnych i wiejskich, które niekontrolowanie rozmnażają się 2 razy do roku, a ich niechciane potomstwo umiera …

Skala problemu zwierząt bezdomnych w Polsce jest coraz większa. Rodzi się u nas cztery razy więcej psów i kotów niż jesteśmy w stanie przygarnąć. Szacuje się, że rocznie do schronisk w naszym kraju trafia około 100 tys. psów i kilku tysięcy kotów. To, że zwierzę trafi z ulicy do schroniska, niestety wcale nie musi oznaczać dla niego ratunku. Ze 140 zarejestrowanych schronisk aż 80 jest wymienianych przez Biuro Ochrony Zwierząt na tzw. „czarnej liście” (wysoka śmiertelność, nadmierne zagęszczenie, nieznany los zwierząt przyjętych do schroniska). Mimo że prawo w Polsce nakłada na gminy obowiązek rozwiązywania problemu zwierząt bezdomnych, w praktyce sprowadza się to zazwyczaj do uiszczenia jednorazowej opłaty za pozbycie się zwierzęcia z ich terenu, a dalszy jego los nikogo nie interesuje.

Jak szacują organizacje prozwierzęce – 73% wszystkich dojrzałych płciowo osobników obu płci powinny zostać poddane sterylizacji by zniknął problem nadpopulacji i bezdomności.

Dlatego w roku 2013 stworzyliśmy specjalny program: STERYLKOWE KOŁO RATUNKOWE, który wspiera sterylizację zwierząt bezdomnych oraz tych, których opiekunami są osoby ubogie. Gromadzimy w nim środki od darczyńców (w przypadku braku wpływów przeznaczamy część środków pochodzących z 1%), które następnie są wydawane na sterylizacje wolnożyjących kotek, bezdomnych psów, a także zwierząt wiejskich, by uniknąć ich ciągłego rozmnażania. Zgłaszają się do nas także osoby ubogie, których nie stać na sfinansowanie zabiegu. Zawsze staramy się pomóc, jednak wszystko zależy od zasobności naszego konta.

2010 – 3

2011 – 6

2012 – 9

2013 – 22

2014- 17

2015 – 6

2016 – 6

2017 – 3

2018 – 13

2019- 15 -na razie 2 kociaki (SKR p. Sylwia) +Bingo +Pusia (SKR Ania G. )+11 kotów ze zbiórki pogrzebowej

Oprócz zwierząt sterylizowanych w ramach programu SKR, wszystkie suczki i psy, które trafiają pod naszą opiekę, są sterylizowane przed wydaniem do adopcji. W przypadku szczeniąt obliguje do tego umowa adopcyjna.

Okazuje się, że przez 10 lat wysterylizowaliśmy 100 zwierząt.

I krótka symulacja: jeśli każde z tych zwierząt rodziłoby przez 5 lat (2 razy do roku) po 4 sztuki potomstwa, daje to oszałamiający wynik 4 000 niechcianych istot!! To już robi wrażenie, prawda?

Dlatego jeśli uważacie, że to co robimy, ma sens- prosimy Was o dalsze wsparcie finansowe. Darowizny z dopiskiem SKR zostaną przez nas przeznaczone na sterylizacje zwierząt. Pomóżcie nam zmieniać świat na lepszy!

Fundacja Jak Pies z Kotem

Ul. Migdałowa 10/21

02-796 Warszawa

Nr rachunku: 48 2490 0005 0000 4500 1191 6352

Dodaj komentarz