ODPOWIEDZIALNA OPIEKA NAD ZWIERZĘTAMI

Temu tematowi poświęcone zostały nasze ostatnie zajęcia z młodzieżą. Najpierw spotkania odbyły się w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 14 w Warszawie, gdzie w spotkaniach uczestniczyło aż pięć klas i w MOW Barska
Punktem wyjścia była ogólna sytuacja zwierząt w Polsce. Jesteśmy w światowej czołówce jeżeli chodzi o posiadania zwierząt domowych. Jednocześnie tak często jesteśmy świadkami złego traktowania tych stworzeń. Z czego to wynika? Co jest potrzebne, żeby sytuacja uległa poprawie?
Prawo zdaje się chronić zwierzęta, jednak nie zastąpi poczucia odpowiedzialności za zwierzę, które przychodzi na świat w skutek naszego działania (lub jego braku). Nie zastąpi empatii. Czasami krzywda, która dzieje się zwierzętom, nie wynika wprost ze złej woli, czasami to brak wiedzy. Dlatego staramy się cały czas pracować nad jej poszerzeniem, zwłaszcza u młodego pokolenia.
Omówiliśmy więc różne działania, które są znęcaniem się nad zwierzęciem, przyczyny bezdomności ( w tym porzucanie zwierząt, nadpopulacja i bezmyślne rozmnażanie, mody na różne rasy, gatunki, w tym te egzotyczne wymagające specjalnej opieki itp.), jak zapobiegać zaginięciu zwierzęcia i jak szukać ewentualnego uciekiniera, jak wygląda schronisko i dlaczego właśnie tam warto szukać czworonożnego przyjaciela. Przede wszystkim jednak podkreślone grubą kreską zostało to, że KAŻDA DECYZJA o posiadaniu nowego zwierzęcia MUSI BYĆ PRZEMYŚLANA ! ZAWSZE należy dokładnie rozważyć, czy mamy (i będziemy mieli ) czas, finanse, warunki do opieki nad stworzeniem, które chcemy przyjąć pod swój dach. Czy będziemy mieli co z nim zrobić podczas wyjazdu czy choroby oraz czy dane zwierze pochodzi z dobrego i legalnego źródła.
Po liczbie pytań wydaje się, że ziarnko padło na podatny grunt. Niech kiełkuje!

Spotkanie ilustrowały : Łoza i Orawa, niezwykle zadowolone, że przy tej okazji mogły skorzystać z solidnej porcji smaczków 

Dodaj komentarz