Sterylizacja
O sterylizacji
Co to jest sterylizacja ?
Sterylizacja jest to zabieg pozbawiający zwierzę płodności.
Czasowa, farmakologiczna sterylizacja (podanie zwierzęciu środków hormonalnych) sieje w organizmie zwierzęcia duże spustoszenie i skutkuje zwiększeniem ryzyka pojawienia ropomacicza, nowotworów narządów rozrodczych i guzów gruczołów mlecznych. Stosowana była zazwyczaj w przypadku samic.
Sterylizacja chirurgiczna ma charakter trwały. Może być to przecięcie lub podwiązanie nasieniowodów lub jajowodów. Może to być też sterylizacja pełna, czyli kastracja. Najbardziej polecana jest pełna kastracja, czyli chirurgiczne usunięcie macicy wraz z przydatkami u samic oraz całkowite usunięcie jąder u samców. W Polsce przyjęło się używać pojęcia „sterylizacja” dla suk/kotek i „kastracja” dla psów/kocurów ale faktycznie usunięcie wewnętrznych narządów rozrodczych w obydwu przypadkach będzie kastracją.
Dlaczego warto sterylizować zwierzęta domowe ?
Przede wszystkim dla zdrowia…
Zabieg ten całkiem niweluje ryzyko wystąpienia ropomacicza oraz (przeprowadzona przed wystąpieniem pierwszej rui czy cieczki, w wieku 5-6 miesięcy) znosi do zera ryzyko wystąpienia guzów sutków, które rośnie do około 10% wśród samic, u których przeprowadzono go po pierwszej rui (cieczce). Kastracja samców w odpowiednim wieku (koty 6-8 miesięcy, psy 7-12 miesięcy) ogranicza do zera ryzyko wystąpienia raka prostaty i jąder. Wczesna sterylizacja nie ma żadnego negatywnego wpływu na rozwój psychiczny i fizyczny. Młode zwierzęta wracają do zdrowia w ciągu raptem kilku dni. W przypadku suk zabieg w 100% zapobiega ciążą urojonym i obciążeniu dla organizmu suki z tym związanym (w tym czasie w organizmie suki zachodzą zmiany zbliżone do tych w prawdziwej ciąży, łącznie z produkcją mleka). U kotek ruja może występować nawet kilkanaście razy w roku więc sterylizacja zapobiega nieustannej burzy hormonalnej i związanym z tym zmianom nastrojów, które są zazwyczaj bardzo męczące nie tylko dla domowników (kotka w czasie rui miauczy, zawodzi, często traci apetyt, bywa natrętna domagając się ciągłej uwagi).
także dla zdrowia psychicznego…
Zwierzęta w okresie rui przeżywają bardzo silne emocje. Ich życiem steruje popęd do zachowania gatunku. Nie mogąc go zrealizować w okresie „burzy hormonów” przeżywają duże frustracje. Psy często nie jedzą, nie śpią, wyją lub szczekają całymi dniami. Kocury, gdy czują w pobliżu kotkę w rui, są niespokojne i bywają agresywne . Suki po cieczce mają ciąże urojone ,w czasie których przeżywają liczne stresy związane z poszukiwaniem miejsca do porodu (często kopią nory w ogródkach) a potem przeżywają „poród”. Dla kotek sama ruja jest bardzo męcząca. W przypadku psów zabieg sterylizacji zmniejsza temperament i w wielu przypadkach także zachowania agresywne, jednak w przypadku agresji powinien być on wykonany odpowiednio wcześnie, żeby zapobiec utrwaleniu się agresywnych zachowań. Kocury z kolei mogą mieć nawyk znaczenia terenu (mocz niekastrowanego kota ma ostry, intensywny zapach) i też w związku z tym warto ten zabieg wykonać jak najszybciej.
Oraz dla bezpieczeństwa…
W czasie rui zwierzęta pędzone przez zew natury uciekają i gubią się. W tym czasie są głuche na wołanie właściciela a od tego już krok do nieszczęścia. Suka, która ucieknie i w ciąży trafi do schroniska ma duże szanse, że nie przeżyje porodu, urodzi martwe szczeniaki lub jej miot nie przeżyje pobytu w schronisku z powodu zagrożenia robaczycą, chorobami zakaźnymi i niedożywieniem. Podobnie wygląda to w przypadku kotek, także tych rodzących na wolności. Małe kocięta są narażona na choroby związane z zarobaczeniem oraz liczne śmiertelne infekcje w tym epidemie panleukopenii. Psy czując sukę w cieczce uciekają i często stają się ofiarami wypadków drogowych lub nigdy się nie odnajduję. Kocury w podobnej sytuacji wdają się w bójki, które często kończą się poważnymi komplikacjami.
Ze względów ekonomicznych.
Zabieg sterylizacji nie jest drogim zabiegiem jeżeli porównamy jego cenę z kosztami jakie ponosi właściciel lecząc zwierzę cierpiące np. na nowotwór narządów o podłożu hormonalnym lub lecząc zwierzę, które ucierpiało w wypadku bo pobiegło za suką w cieczce. To także niewielki koszt w porównaniu z kosztami związanymi z następstwami niechcianej ciąży. Uśpienie ślepego miotu( a podejmowania tej trudnej dla każdej wrażliwej osoby decyzji) wiąże się z kosztami uśpienia każdego szczeniaka i utylizacją. Także mądre odchowanie urodzonego miotu to wydatki nie tylko na żywienie suki/kotki i szczeniąt/kociąt ale także opieka weterynaryjna, odrobaczenie (dwukrotne), szczepienia.
Na czym dokładnie polega ten zabieg
Samice
Sterylizację samic wykonuje się pod narkozą, jak każdy zabieg chirurgiczny. Po otworzeniu jamy brzusznej usuwa się macicę, jajniki oraz jajowody. Pozostawia się jedynie niewielki kikut trzonu macicy, na który zakładany jest szew okrężny. Później powłoki jamy brzusznej są zszywane (najczęściej szwem kosmetycznym, który sam się rozpuszcza). Sterylizację kotek wykonuje się poprzez cięcie o długości około 2 cm, a u suk o długości około 4-6 cm. Po takim cięciu rana bardzo szybko i bezproblemowo się goi, a zwierze już na drugi dzień prawie całkowicie dochodzi do siebie.
Samce
Kastracja samców jest zabiegiem znaczniej prostszym, niż sterylizacja samic, gdyż worek mosznowy z jądrami umiejscowiony jest na zewnątrz ciała. W czasie zabiegu chirurg rozcina worek mosznowy, wyciąga z niego jądra i podwiązuje jajowody. Potem moszna na powrót zostaje zszyta. Samiec może wrócić do domu jeszcze tego samego dnia, a na drugi dzień powinien być już w bardzo dobrej formie. Przygotowania Na kilka dni przed wykonaniem zabiegu dobrze jest zrobić podstawowe badania krwi, by wykluczyć możliwe nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu, a także pokazać zwierzę weterynarzowi, który musi je zbadać i określić stan jego zdrowia. Przed zabiegiem zwierzak powinien być na czczo (ostatni posiłek minimum 12 godzin wcześniej). Żołądek powinien być pusty, ze względu na możliwość wystąpienia wymiotów. Usprawnia to bardzo proces wybudzania czworonoga. Po zabiegu Zwierzak odbierany po zabiegu jest przeważnie już wybudzony. Skutki narkozy może odczuwać jeszcze przez kilka godzin. Przejawiają się one chwiejnym chodzeniem, sennością, nieskoordynowanymi ruchami. Może się również pojawić niekontrolowane oddawanie moczu. Powinniśmy zapewnić naszemu ulubieńcowi jak najwięcej spokoju i ciepła, a także stosować się do pisemnych zaleceń lekarza weterynarii, który przeprowadzał zabieg. W razie wypadku powinniśmy mieć kontakt z kliniką, w której zabieg był przeprowadzany.
Jakie jest ryzyko ?
Sterylizacja jest zabiegiem pod narkozą i jak wszystkie związane ze znieczuleniem ogólnym związana jest z pewnym procentem ryzyka, które zależy od kondycji psa, jego wieku, rodzaju narkozy itp. Niektóre zwierzęta mogą po zabiegu mieć skłonność do nadwagi. W związku ze zmniejszonym zapotrzebowaniem na energię warto u zwierzęcia po sterylizacji zmniejszyć ilość jedzenia i zwiększyć aktywność.
Mity związane ze sterylizacją (ze strony Vetopedia.pl)
„Zwierzęta nie wiążą posiadania narządów rodnych z własną seksualnością. Rozród jest tylko instynktowną potrzebą przedłużania gatunku, która po zabiegu kastracji całkowicie znika. Kastracja wbrew pozorom nie powoduje problemów hormonalnych. Funkcję po części przejmuje przysadka mózgowa, dzięki czemu pozwala na zachowanie równowagi hormonalnej organizmu. Nieprawdą jest też, iż zabieg powoduje nadmierne tycie i nadwagę. Nie tyje się z powietrza. Jest to spowodowane przekarmianiem zwierząt i zbyt małą ilością ruchu. Po zabiegu zapotrzebowanie na pokarm jest mniejsze – organizm nie traci energii na przygotowanie do rozrodu. Należy odrobinę zmniejszyć ilość podawanego pokarmu lub podawać karmę typu light, jeśli zauważymy tendencję do nabierania masy ciała. Kastraty nie zapadają częściej na choroby układu moczowego. Ryzyko zachorowania jest kwestią niezależną od przebycia zabiegu, tylko osobniczą. Stwierdzenie, że po zabiegu drastycznie zmienia się charakter zwierzęcia, staje się ono leniwe również nie ma potwierdzenia w rzeczywistości. Owszem, zanika chęć przedłużania gatunku u samic, zmniejsza się chęć do walki o terytorium i samicę u samców i związana z nią nerwowość. Charakter nie ma związku z narządami rozrodczymi. Mniejsza ruchliwość spowodowana jest raczej zbytnim dokarmianiem i nadmiernym tyciem. Kot łowny przed kastracją pozostanie łownym także i po niej, gdyż łapie myszy łapami, a nie narządami rodnymi.”
CO ROKU STOWARZYSZENIE ARKA OGŁASZA MARZEC MIESIĄCEM STERYLIZACJI I ZAMIESZCZA NA SWOJEJ SWOJEJ STRONIE INFORMACJE NA TEMAT LECZNIC GDZIE MOŻNA TANIEJ WYKONAĆ ZABIEG STERYLIZACJI.
Źródło: Vetopedia.pl